Dźwigi osobowe w budynkach – co należy wiedzieć na ich temat?

Dźwigi osobowe w budynkach – co należy wiedzieć na ich temat?

Wysokie budynki wymagają zainstalowania wind. Tzn. dźwigi osobowe, które mają wpływ na przedostanie się na wyższe kondygnacje wymagane są wtedy, jeżeli „różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą a najwyższą kondygnacją nadziemną przekracza 9,5 m”. Jeżeli nie ma się do czynienia z tak ą sytuacją, winda nie jest wymagana. Co jednak nie oznacza, że z jej obecności trzeba zrezygnować. Oto najważniejsze informacje dla osób, które przymierzają się do montażu windy w wysokich budynkach.

Jak poprawić jakość życia mieszkańców?

Nie brakuje osób, które przyznają, że na podjęcie przez nich decyzji odnoszącej się do zakupu nieruchomości, ma wpływ obecność windy. Jeżeli jej nie ma, rezygnują oni z zakupu, szukając czegoś, co poprawia jakość życia mieszkańców. Winda jest ważna dla wszystkich. Szczególnie dla seniorów, którzy chcą mieć pewność, że przedostaną się do domu, który znajduje się na wyższym piętrze. Równie ważna jest ona dla rodziców, których dzieci podróżują wózkami. Nie tak łatwo wnieść wózek razem z dzieckiem na pierwsze piętro, a co tu dopiero mówić o kolejnych kondygnacjach. Nawet osoby młode nie zawsze mają możliwość wejścia na ostatnie piętro. Wybierając producenta wind, należy zwrócić uwagą na ważną kwestię. Chodzi o części zamienne i komponenty do dźwigów osobowych i towarowych – czy w razie potrzeby nie będzie problemu z tym, aby takie elementy otrzymać? Wiele z nich oferowanych jest na stronie https://www.komponentylift.pl/. Mając pewność, że w razie usterki możliwa będzie naprawa, można podejść do planowania montażu dźwigów osobowych.

Gdzie powinna znajdować się winda?

Windy to elementy, które już na stałe wpisały się w architekturę nowoczesnych osiedli. Trudno wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie. Jednak nie zawsze tak było. Kilkadziesiąt lat temu zdecydowana większość budynków nie posiadała dźwigów osobowych. Co jednak nie oznacza faktu, że nie można tego zmienić. Winda może powstać zawsze, o ile powstanie odpowiedni projekt. Istotne jest to, aby winda została zaplanowana w odpowiednim miejscu. Nie można bowiem doprowadzić do tego, aby jej obecność była w stanie obniżyć codzienny komfort mieszkańców, np. wydawanymi dźwiękami. Planując powstanie windy, trzeba więc podjąć decyzję o tym czy winda ma być umieszczona na zewnątrz, czy też w środku budynku. Na to pytanie odpowiedzi udzieli architekt, który będzie musiał dokonać inspekcji budynku. Dopiero na tej podstawie będzie on w stanie wydać werdykt, jak również oszacować koszty, które związane są z powstaniem windy.

O czym nie można zapomnieć?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, winda jest obowiązkowa dla każdego budynku, który ma powyżej czterech pięter. W takim momencie nie dokonuje się nawet pomiaru różnic pomiędzy posadzkami. Zawsze z uwagą należy podejść do wyboru firmy, która będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie windy, jak również jej montaż. Chodzi bowiem nie tylko o wygodę i poprawę jakości życia, ale także o zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Każdy dźwig musi posiadać certyfikaty i atesty, które pozwalają na dopuszczenie do ogólnego użytkowania. Istotne jest również to, aby winda przeszła badanie techniczne, zanim zostanie dopuszczona do użytkowania. Potem zarządca musi pamiętać o regularnym serwisie i konserwacji. Tylko w ten sposób całą windę będzie można utrzymać w dobrym stanie technicznym. Trzeba także reagować na sygnały ze strony mieszkańców, którzy użytkując windę każdego dnia, mogą zauważyć nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu.