Czy możemy ułożyć dachówkę ceramiczną na każdym remontowanym dachu?
Pamiętajmy, że remont dachu to nie tylko duże przedsięwzięcie finansowe i techniczne, ale także i prawne. Dlatego też z tego ostatniego wymienionego względu w zależności od usytuowania budynku i jego rodzaju, prace budowlane trzeba zgłosić w starostwie minimalnie 21 dni przed ich rozpoczęciem.
Pamiętajmy, że przy wymianie pokrycia powinniśmy się kierować nie tylko ceną materiałów, z których je wykonamy, ale między innymi ich trwałością i jakością. Warto wiedzieć, że remonty dachów przeprowadzane są w różnym zakresie, jeśli jednak połać, której więźba przystosowana była do lekkich płyt włókno-cementowych, bitumicznych czy azbestowo-cementowych (eternit), wymieniamy na dachówki ceramiczne, powinniśmy sprawdzić wymiary i rozstaw krokwi i ewentualnie je wzmocnić. Jeśli chodzi o charakterystykę ceramiki to warto podkreślić, że jest ona stosunkowo ciężkim materiałem i dzięki temu nawet silny wiatr nie jest w stanie zerwać całej połaci.
W efekcie dachy są bardziej odporne na niszczycielskie działanie wiatru, a ewentualnie zerwane pojedyncze dachówki możemy łatwo i dość szybko uzupełnić. Wbrew pozorom więźba pod dachówkę ceramiczną nie jest dużo droższa od konstrukcji przeznaczonej pod lekkie pokrycia. Zazwyczaj wystarczy, że zwiększymy wysokość krokwi o 1-2 cm, co w przypadku domu jednorodzinnego średniej wielkości stanowi koszt kilkuset złotych.
Warto dodać, że dużą zaletą ceramicznych dachów jest to, że doskonale tłumią hałasy z zewnątrz, dzięki czemu w pokrytych nimi domu możemy zaadaptować poddasze na dodatkową przestrzeń użytkową, ciesząc się w jego wnętrzu wyjątkowym komfortem akustycznym.
Mam dachówkę ceramiczną od 14 lat na moim dachu i tak naprawdę nie przeprowadzałem żadnej konserwacji przez te lata, więc jest to wydajny materiał